Nevyzpytatelné Múzy

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakými zvláštními cestičkami k nám chodí inspirace? Já jsem se nad tím zamyslela zrovna tento týden, kdy se mi úplnou náhodou podařilo pojmenovat to, kolem čeho jsem dlouhé měsíce, ba roky, chodila bez povšimnutí.

Dříve, docházejíc na hodiny tance, byla jsem přesvědčená, že existují dva způsoby tvorby choreografie.
První je pocitový. Líbí se mi písnička, tak si na ni poskočím, uhladím to, vyčistím to, zapamatuji si to a hurá, mám choreografii.
Druhý je vykalkulovaný. Někdo mi dal zadání, proto stvořím takový a takový tanec na tuhle skladbu. Business prostě.

A přitom je to daleko zábavnější proces!

Na první poslech jsem se před časem zamilovala do písničky. Rok jsem si v duchu pohrávala s představou, že bych na ni moc ráda tančila. Poslouchala jsem ji horem dolem, snažila se, ale nápady nepřicházely. Pokud už nějaké přišly, byly jalové, a tím pádem byly rychle zavrženy. Čas od času jsem zkusila, jestli bych z té hlavy něco nevytloukla, ale stav zůstával neměnný. Pomalu jsem začínala zvažovat, jestli někoho nepoprosím, aby mi s tím pomohl, tak moc jsem se té hudby nechtěla vzdát. Tento neutěšený stav trval až do chvíle, a teď pozor, než jsem se domluvila s jednou akční a šikovnou švadlenkou, že mi ušije kostým. Dopoledne padla úmluva, v hlavě se mi rozjasnilo a odpoledne jsem měla hrubý náčrt tanečku. A tehdy mi to došlo. Hudba je druhotná! Je sice důležitá, ale nápad nepřinese. Proto by se můj první výtvor mohl jmenovat třeba Etuda pro pudr. Také jsem věděla, na co chci tančit. Ovšem jak to chci tančit, na to jsem přišla až ve chvíli, kdy jsem si vymyslela líčení. Že mi to nedošlo dřív. Řekněte sami, není to kouzelné?

Pro někoho je to možná samozřejmost, pro mě je to malá revoluce ve vnímání světa. Od této chvíle nebudu jen poslouchat, budu i koukat. Ten nápad, potvora malá, se může schovávat ale úplně kdekoliv.

A jak chodí Múza za vámi?

P.S.: Pokud všechno dobře dopadne, můj Opus pro budoucí kostým bude mít (i s kostýmem) premiéru 14.3. v Anantě. Přijďte se mrknout.