Jóga a já – dílčí rekapitulace II

Pokračuji ve svém jógovém experimentu a mám za sebou další trimestr. Jak to šlo?

Předně jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, co to udělá, když člověk na chvíli vypadne z rytmu. Stěhování na krku a následná rýmička způsobily, že jsem necvičila dva týdny v kuse. Nic moc, řeknete si jistě, ale i takhle krátká doba je fest znát. Když jsem si cvičně doma projela pozdrav slunci a zjistila, že ve střeše ani zdaleka nedám po té pauze paty na zem, pěkně rychle jsem makala zpátky do studia. Tělo toho naštěstí moc nezapomnělo a celkem rychle se natáhlo na původní délku.

Pokrok se zpomalil. A aby ne. Po letní taneční přestávce jsem začala opět trénovat a není v mých silách k tomu ještě docházet pětkrát týdně na jógu. Nicméně i při dvou návštěvách týdně (třech, když se jó zadaří) se dá vypozorovat progres.

Začínám si plně uvědomovat, jak jsem stavěná, a kde mám silná a slabá místa, a to prosím včetně takových vychytávek, jako je rozdílná hybnost pravého a levého ramenního kloubu. Předpokládám ale, že bych se postupně měla těchto nesrovnalostí zbavit, budu-li cvičit poctivě.

Můj nebohý problematický hamstring nemá rád nepravidelnost. Jestliže jdu cvičit tři dny za sebou, a pak týden jen tančím, je z toho zmaten a bolí jak čert. Když si ty aktivity chytře rozložím, chová se, jako kdyby se ten nepříjemný incident nikdy nestal, a spolupracuje jedna báseň. Zkusím do příštího trimestru vyladit rozvrh. Kdo ví, třeba se nakonec uzdraví.

Moje chodidla změnila tvar. Klenba se krásně vyklenula, svalíky se rozhýbaly, nervy zcitlivěly a z nešikovného kusu masa se stala užitečná část těla. Dobře jsem přes chodidla začala vnímat rozložení váhy při chůzi, což občas může být podivný pocit, když se na to člověk zaměří.

Dýchání mi jde lépe a zapomínám na něj méně. Nejlepší pocit ze cvičení mám, když se na něj zvládnu opravdu soustředit po celou dobu. Začínám mít vzdálenou představu o tom, jak to má asi tak fungovat.

A nejlepší na závěr – dělá mi to čím dál tím větší radost. Jsem veselá, jsem čilá a neměla jsem potřebu se přežírat ani o Vánocích, což je pro mě nóvum. Členství v jóga klubu se tedy ani náhodou nemíním vzdávati.