Šance pro shavasanu

Poslední dobou pozoruji na svých hodinách takový nešvar. Rozmáhá se nám tam naprostý ignor shavasany, neboli pozice mrtvoly. Je to ohromná škoda a dotyčné (kupodivu vždycky zdrhají jen dámy) se tím ochuzují o spoustu benefitů a příjemných prožitků.

Pro jógou nezasažené - co je tedy ta shavasana? Shavasana je ve zkratce řečeno relaxace po cvičení jógy. Po fyzické námaze přijde zklidnění, člověk se položí, jen si tak dýchá a chvíli jako by nebyl. Neříkám, že je to snadné. Může to trvat dost dlouho, než si na to hlava přivykne. Sama, ač X let praktikující, se to stále učím. Zažila jsem si v mrtvole vše od netrpělivosti přes frustraci po vztek, než jsem ji vzala na milost. Dodnes, jen co dolehnu, mi začne mozek vymýšlet kraviny a musím ho korigovat.

No a v tom to celé je. Jóga totiž není jen cvičení, je to i sebepoznání, je to osobnostní rozvoj. Z hodiny jógy, i z té namáhavé, by měl člověk odcházet fyzicky i psychicky posílen. K obojímu přispívá relaxace v závěru dílem nezměrným. Pětiminutový relax vám nahodí zpět asanami znavené tělo a pročistí mysl tak, že z jógamatky vyskočíte jako znovuzrození. Budete v lepším rozmaru, klidnější, vlídnější, spokojenější. Proto jsem skutečně nerada, když se mi dámy zvedají dvě minuty před koncem (co jsou sakra dvě minuty?!), nebo když relaxaci celou procvičí (proč?). Nejen, že tím ruší všechny okolo, ještě se samy vzdávají řádného zakončení a v důsledku toho nejlepšího, co jim hodina může nabídnout.

Cvičení jógy je super, vypnutí po něm je taky super. Jejich efekty se nesčítají, ale násobí, pokud k obojímu přustoupíme poctivě. Odcházením ze shavasany děláme z jógy obyčejnou gymnastiku. Prosím tedy, lidi, nedělejte to. Chcete-li vytřískat že cvičení to nejlepší, nezachrání vás posledních procvičených pár minut. Relaxace ale ano. Dejte jí šanci!