10 důvodů proč jezdit na dovolenou do Polska

Před odjezdem na dovolenou mě zaujala jedna věc. Kdykoliv jsme někde řekli, že letos jedeme do Polska, nikdo se neptal, kam přesně. Všichni se ptali: "A proč?" Inu, přátelé, proto:

1. Protože je tam nač koukat Věřte či nevěřte, v Polsku natrefíte na překrásná města a malebné vesnice. Takový Gdaňsk, ve kterém jsme pobývali letos, je hanzovní město a v ničem si nezadá se svými německými a holandskými kolegy. Země navíc v poslední době prosperuje a je to tam poznat. Staví se a rekonstruuje jako o život, přičemž ale stále můžeme narazit na roztomilé pozůstatky z dob minulých.

2. Protože mají moře Poláci s námi sdílejí několikero hor, ale moře mají jen oni. Pravda, je trošku chladnější, ale to neznamená, že se v něm nemůžete koupat. Kromě toho je tu hromada dalších z toho plynoucích výhod, jakožto čerstvé ryby za pár šlupek, kam se podíváš. No a pak taky lodě, majáky, přístavy, loděnice... Prostě paráda.

3. Protože je to národ kulturní Nikde jsem nepotkala takové množství skvělých pouličních muzikantů jako v Polsku. Nikde jsem neviděla tolik úžasného street artu jako v Polsku. Ani tak narvané výroční trhy a pouliční slavnosti. Polsko žije.

4. Protože je to zemědělský stát Nikdy tam nebyly potlačeny trhy. Jsou na každém rohu, jsou voňavé, jsou barevné, jsou levné a o tamní kvalitě ovoce a zeleniny se nám tu kolikrát ani nesní. Totéž platí o zboží zakoupeném v nejposlednějším diskontu.

5. Protože mají úžasnou historii ...a nebojí se o ní mluvit. Mají skvělá, výpravná muzea a ve vší vážnosti se zabývají i minulostí zcela nedávnou.

6. Protože si onikají A to je přece boží.
7. Protože polská kuchyně je skvělá Kdo nevěří, ať tam běží. Kdykoliv tam jedu, objevím něco nového, čím se pak živím po celý pobyt. Letos to byla studená polévka chlodnik, jejíž hlavními přísadami jsou řepa, okurka a kefír. Cpala jsem se tím denně, protože je boží a navíc krásná. No a pak taky zmrzlina. První ochutnání mě odpinklo nějakých sedmadvacet let nazpátek. Ta věc chutnala nachlup stejně jako ta zmrzlina ze sámošky, na kterou mě brávala babička v dobách, kdy se jěště potraviny moc neředily chemií, protože by to vyšlo dráž. Dali mi takovou porci, že je s podivem, že jsem neměla žlučníkový záchvat. Malá porce stojí asi dvacku, žlučníková třicet pět.

8. Protože je tam co pít Dobře, z těch jejich špiritusových koktejlů jsem už vyrostla. Nicméně se ze mě s věkem stala fanynka mikropivovarů, které tam jsou snad v každé druhé hospodě/hotelu/restauraci. A nevedou si vůbec špatně. Produkují jak ležáky, na které jsme zvyklí, tak silné tmavé moky, za které by se ani Belgičani nestyděli. Podle vyzkoušených vzorků soudím, že Poláci mají radši pěkně hořké pivo - jako já. 

9. Protože se tam mluví polsky Polština je jeden z nejzábavnějších jazyků, co znám. Nemyslím to zle, jakožto letitý slavjanofil jsem její veliká fanynka. Snad si jednou splním sen, co mám už asi deset let, a naučím se ji pořádně. Každopádně jen procházka po ulici může být zdrojem nekončící zábavy. Kde jinde než v Polsku narazíte na egzotyku, Ameryku, kredyt a medycynu estetycznu? Skvělá věc je, že Poláci vnímají naši řeč úplně stejně, jako vnímáme my tu jejich, takže poštěstí-li se vám, můžete si s Poláky užít hodiny a hodiny srandy. A ještě jedno pozitivum, kde angličtina selže, domluvíte se česky. A ani se na vás nebudou koukat hnusně.

10. Protože Poláci jsou fajn Oukej, jsou třosku staromilští, chodí do kostela a tak vůbec. Ale jsou přístupní, milí a mají nás kupodivu docela rádi. A vůbec. Národ, který dal světu takové lidi, jako je třeba Marek Grechuta, Mariusz Szczygiel nebo Fryderyk Chopin, přece nemůže být špatný.
  Tak co, je to jako odpověď dostačující?